Jakub Fišer

Jakub Fišer (9 let)

předtím
předtím
-5 Kg
potom
potom

O Světě zdraví jsem se dozvěděla od kolegyně, která zde již po pár konzultacích byla velice spokojená. Již nějakou dobu před tím jsem byla rozhodnuta, že se synem zajdu k odborníkům, využila jsem tedy tohoto doporučení. Syn nebyl obézní, ale oproti většině svých vrstevníků byl rozhodně silnější a méně obratný. Za poslední rok přešel z tenisu na bojový sport, kde se o dost méně pohyboval, navíc podstoupil plánovanou operaci, kdy byl cca 2 měsíce bez pohybu, skladba jeho jídelníčku nebyla vhodná a v neposlední řadě, jak se zpětně ukázalo, jeho jídelníček nebyl pod kontrolou.

Při první konzultaci a měření mi bylo sděleno, že syn je téměř na hranici obezity a že je tedy úprava stravy velmi žádoucí. Chvilku jsem zaváhala při sdělení částky za několikaměsíční konzultace, ale s odstupem času vidím, že investice je rozhodně na místě. Vždyť důležité informace týkající se změny stravovacích návyků, které se ve Světě zdraví dozvíte, mají mnohem vyšší cenu... V té době jsem ani tolik nepřemýšlela o tom, že je zároveň ohroženo jeho zdraví v budoucnosti.

Postupně jsme odhalovali špatné návyky, začali používat náhrady za nevhodné potraviny a jejich složky, poznávali pokrmy do té doby pro nás téměř neznámé a nevyzkoušené. Změnili jsme a celkově obohatili skladbu snídaní, svačin, obědy ve školní jídelně změnit bohužel nebylo možné, odbourali jsme neomezený přísun bonbónů ve školní družině, o kterém jsem ani netušila, a také jsme upravili večeře.

Vše probíhalo, dá se říci, s mnohem větší lehkostí, než jsem očekávala. Brzy jsme ale narazili na velký problém, se kterým se bohužel potýkám dodnes a lze jej často velice těžko ovlivnit. Každopádně milí rodičové počítejte s tím, že veškerou vaši snahu budou střídavě podrývat a kazit babičky, dědečkové, tetičky, sousedky, známí a dokonce i pedagogičtí pracovníci ve vašem okolí, se slovy „Vždyť tomu chudákovi ani nedáš pořádně najíst", „Ale děti přece musejí jíst sladké" nebo „Vždyť je to dnes jen výjimečně" se budete setkávat i půl roku od počátku úpravy stravy. A nebo prostě i přes vaše opakované žádosti dítěti nacpou k večeři párky, v nestřežený okamžik mu podstrčí po večeři pořádný kus koláče, na výletě opakovaně zakoupí k pití půl litru sladké limonády nebo na návštěvu přinesou sáček bonbónů a čokoládu.

I přes tyto překážky se nám záhy začalo dařit odbourávat nadbytečné kilogramy a snižovat % tuků v těle. Syn začal být pohyblivější, v běhu dotahoval kamarády a mohl opět začít nosit oblečení, které jsme dříve odložili, neb mu bylo malé... Od začátku školního roku má také více aktivit – 5x týdně trénink nebo cvičení. Nyní jsme na dobré cestě, ale spousta práce je ještě před námi. Brzy se chystáme na kontrolní přeměření a pravděpodobně také na další konzultaci.

Máme štěstí, že syn je ve věku, kdy pochopil, jaké následky mohou mít špatné stravovací návyky a jsem na něj pyšná, že se naučil odmítat určitá nevhodná jídla či nápoje. Bohužel u dětí ještě mladších není možné očekávat, že jejich hlavička pobere fakt, co je vhodné a co není. Je to jen na nás dospělých, jak dovolíme stravovat se svým dětem a jakou chceme mít kontrolu nad tím, jak se stravují v jídelnách, s našimi blízkými či známými.

Děkujeme Světu zdraví a přejeme mnoho úspěchů s dětskými klienty.

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá.
Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!