Lenka Dvorská

Lenka Dvorská (60 let)

v menopauze
vysoký cholesterol
dna
bolest nohou
předtím
předtím
-24 Kg
potom
potom

Z jakého důvodu jste začala řešit svoji váhu?

Vedlo mě k tomu rozhodnutí, že bych se potom, co jsem se celý život starala o druhé, měla  teď, když na to mám konečně čas, starat i sama o sebe. A také to, že se moje váha stále zvyšovala.  V životě jsem držela  mnoho diet, ale výsledky nikdy dlouho nevydržely, proto jsem ztratila pevnou vůli a motivaci a potřebovala jsem nad sebou dohled.

Jak jste přišla právě na Svět zdraví?

Na Svět zdraví jsem přišla společně s moji dlouholetou kamarádkou  na internetu. Rozhodly jsme se s sebou něco dělat a tak  jsme se objednaly  na vstupní konzultaci.

Co jste čekala, že Vám změna přinese?

Že zhubnu. Bylo by mi trapné tady přijít, postavit se na váhu a místo toho aby šla váha dolů, by šla nahoru.  Až tady jsem se naučila, že nedržím dietu, ale měním celé stravování.

Trápí  nebo trápily Vás nějaké zdravotní potíže?

Určitě, zdravotních potíží mám spoustu – jsem po operaci kyčelního kloubu, do budoucna mě čeká operace srdeční chlopně, což mě velmi omezuje v pohybu. Mám artrózu, trpěla jsem neustálými bolestmi nohou.  Trpím chronickým zánětem slinivky břišní a musím proto vyloučit ze stravy některé potraviny. Proto jsem potřebovala nastavit takovou stravu, abych nejen hubla, ale zároveň aby neobsahovala potraviny, které musím vyloučit kvůli zdravotním obtížím.

Měla jsem velmi vysoké hodnoty cholesterolu a  zvýšenou hladinu krevního cukru a hrozila mi dna čemuž jsem předešla úpravou stravy.

Pomohla Vám změna stravy některé z nich zlepšit nebo se jich úplně zbavit?

Za mě stoprocentně ano, vidím velké zlepšení. Nohy mě bolí už jen při změně počasí, což si myslím, že trápí řadu lidí. Snížily se mi hodnoty cholesterolu, které už byly  indikací k léčbě léky. Vysoká hladina kyseliny močové a krevního cukru je již minulostí.

Svět zdraví připravuje program na základě nutriční typologie. Jaký jste typ, jaký program Vám byl doporučen?

Jsem sacharidový typ a byl mi doporučen roční program, vzhledem k mým diagnózám a množství kilogramů, které jsem potřebovala zhubnout.

Jak dlouho jste klientkou Světa zdraví a jaké jsou vaše dosavadní výsledky?

Klientkou Světa zdraví jsem od března, tedy 7 měsíců. Zhubla jsem 24kg, čímž jsem se dostala na hranici, které jsem dosáhnout chtěla a nyní se už jen udržuji. V pase mám o 27 cm méně a v bocích o 25 cm.

Naučila jste se něco o sobě ve Světě zdraví, co jste předtím nevěděla?

Ano, dalo mi to hodně. Zjistila jsem, kde dělám chyby a odnaučila jsem se některým svým neřestem jako třeba mlsání večer.  Nyní sladkosti sice jím, ale přírodní cukry třeba z ovoce a ve správnou denní dobu. Prostě mě naučili, tyto neřesti nahradit chutnými ale zdravými věcmi. Také jsem se naučila zařadit do stravy potraviny, které jsem dříve nepoužívala, např. jáhly, které mám mimochodem dnes na oběd J. Určitě budu v tomto stravovacím režimu pokračovat i po skončení programu. 

Zkoušel/a jste někdy sama redukovat svoji váhu?  - jak? Jaká to mělo úskalí?

Já redukuji svoji váhu v podstatě od doby, co jsem se vdala. V těhotenství jsem přibrala 20kg. Zkoušela jsem různé koktejly, uhlovodanovou dietu, krabičkové diety,  jezdila jsem na kurzy kalanetiky. Výsledky jsem měla, shodila jsem i 26kg, ale největším problémem bylo to, že jsem zhubnuté kilogramy vždycky za nějaký čas nabyla znovu.

Bylo těžké změnit svoji dosavadní životosprávu a dodržovat pokyny specialisty?

Pro mě vůbec ne, já jsem za první týden  shodila 1,6 kg. Není to totiž žádná dieta a výrazně jsem se neomezovala, jen jsem jedla trochu jinak..

Co pro Vás bylo nejtěžší?

Nevím, to je těžká otázka.... možná, dostat do podvědomí všechny zásady. Když jsem si na začátku zapisovala co jím, specialistka mě upozornila na chyby, které jsem si vůbec neuvědomovala. Také skloubit zdravou výživu a zakázané potraviny kvůli mým diagnózám bylo dost komplikované a sama bych to nezvládla.

Co vás naopak příjemně překvapilo?

No, že šla váha tak rychle dolů .. J smích

Co byste poradila ostatním lidem, kteří stále bojují s nadváhou?

Ať jdou do toho, ať to zkusí! Protože, když jsem to se svými nemocemi zvládla já, tak člověk s jednou nemocí nebo pouze s nadváhou to musí zvládnout také!

Co se Vám nejvíce líbilo na spolupráci se Světem zdraví?

Asi komunikace s Vámi, konzultace nám vždy utekly a také to, že vždy umíte poradit a komunikujete i vy specialisté mezi sebou a vzájemně si  při nesnázích radíte. 

Jde o vaše zdraví. Každá minuta se počítá.
Konzultaci neodkládejte. Udělejte první krok již dnes!